• Lekturki spod chmurki

        •   Słowo „lektura” jest postrzegane przez dzieci jako przykry obowiązek. Aby zmienić nastawienie uczniów, od 3 października 2022r. wprowadziliśmy do grupy świetlicowej
          i oddziału przedszkolnego  projekt edukacyjny autorstwa Honoraty Szaneckiej, upowszechniający czytelnictwo, którego założeniem było zachęcenie dzieci do zgłębiania wiedzy na temat wybranych krajów poprzez czytanie książek. Nauczyciele  realizujący innowację to : Justyna Połujańska – Golanko, Anna Orzechowska.

            Innowacja opierała się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączali się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkoły 2022/2023, polegała na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których była mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Ponadto uczniowie uczyli się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek lub listów.

            Praca z książką stała się przyczynkiem do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych, wybranych przez uczniów, spośród propozycji zamieszczonych w Regulaminie projektu.

          Cele innowacji:

          • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,

          • rozwijanie aktywności czytelniczej,

          • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,

          • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,

          • pogłębianie wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna,    różnorodności, kultury i tradycji,

          • integracja zespołu klasowego,

          • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

           

          PRZEBIEG

            Innowację pedagogiczną „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, IV edycja – Podróżowanie przez czytanie realizowano od  3 października 2022 r. do 31 maja 2023 r.
          w grupie świetlicowej i oddziale przedszkolnym 5,6 – latków.

          Tematyka zajęć realizowana była zgodnie z harmonogramem. Zrealizowano zajęcia z trzech  modułów. 

          I MODUŁ od 3.10.2022r. do 31.12.2022r.

          PODRÓŻE PO POLSCE

            Do realizacji tego modułu wybraliśmy książkę pt. "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" Julity Grodek.  To inspirująca i motywująca książeczka dla dzieci, opisująca życie i wynalazki Marii Skłodowskiej-Curie, słynnej fizyczki i chemiczki, pierwszej kobiety uhonorowanej dwukrotnie Nagrodą Nobla. Dzięki lekturze każde dziecko mogło zdobyć wiedzę o przydatności odkryć naukowych w życiu codziennym, a także zmotywować się do poznawania wspaniałości świata i jego tajemnic. Kto wie, czy wśród czytelników "Mani" nie znajdują się przyszłe noblistki i przyszli nobliści?

            Uczniowie mocno zaangażowali się w realizację pierwszego zadania. Wypełnili specjalnie przygotowany Lekturnik, w którym napisali metryczkę tytułowego opowiadania, wpisując tytuł książki, autora, imię głównego bohatera oraz bohaterów drugoplanowych. Następnie opisywali i rysowali ulubioną przygodę oraz samego bohatera, podając cechy jego wyglądu i charakteru. Wykonali podpis do ilustracji, opisujący, co się wydarzyło w wybranej historii.

            W kolejnym zadaniu uczniowie wykonali plakaty zachęcające do przeczytania lektury. Pracę rozpoczęliśmy od wirtualnej wycieczki do Warszawy. Następnie z przygotowanych materiałów, uczniowie wycięli zdjęcia  poznanych podczas zwiedzania zabytków stolicy Polski.

            Podsumowaniem pracy z książką było wykonanie ,,Lektury w pudełku”. Pudełka po butach zostały estetycznie ozdobione i wypełnione różnymi rzeczami , które kojarzyły się dzieciom
          z przeczytaną lekturą.

            W ramach realizacji scenariusza  dzieci wysłuchały opowiadania chmurki Tosi i zapoznały się

          z najważniejszymi miejscami Warszawy, gdzie urodziła i wychowała się tytułowa Mania.

           

          II MODUŁ od 01.01.2023r. do 31.03.2023r.

          PODRÓŻE PO EUROPIE

            W ramach II modułu  przeczytaliśmy lekturę R. Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją” , tym samym udaliśmy się w wirtualną podróż do Włoch. Omówiliśmy położenie tego państwa

          oraz miejscowości, w których toczy się akcja lektury. Zapoznaliśmy się z charakterystycznymi miejscami tego pięknego kraju. Uczniowie wypełnili lekturniki, z rysunkiem głównego bohatera – Lampo.

            Drugim zadaniem, które wykonaliśmy była „ Lektura na lince” – każdy uczeń narysował jedno z wydarzeń z lektury i za pomocą spinaczy zawiesiliśmy na sznurku przygody psa Lampo.

            Realizując kolejne zadanie, w „ Dniu Pizzy” uczniowie zaprojektowali pizzę lekturkową. Podzielili ją na 8 części i na każdej z nich przedstawili kolejną przygodę z książki.

            Na zakończenie pracy z lekturą, uczniowie z  klocków zbudowali makietę sieci kolejowej we Włoszech wraz ze stacjami, po których podróżował Lampo. Po szynach zbudowanego toru kolejowego poruszała się lokomotywa wraz z wagonami pod nadzorem motorniczego, który podczas podróży zwracał uwagę na odpowiednie zachowanie się pasażerów podczas wsiadania i wysiadania na przystankach kolejowych.

            Na zbudowanej stacji kolejowej dzieci poznały zasady, które mówiły, co zrobić, gdy się zgubimy? A były to reguły, które sugerowała chmurka Tosia.

          III MODUŁ od 01.04.2023r. do 31.05.2023r.

          PODRÓŻE PO ŚWIECIE

           Do realizacji III modułu wybraliśmy książkę Aliny i Czesława Centkiewiczów
          pt. „Zaczarowana zagroda”. Tym razem dzieci wybrały się w podróż po świecie, a konkretnie na Antarktydę.

            W lekturniku uczniowie wypełnili strony poświęcone przeczytanej lekturze oraz wykonali  pingwinkowe zakładki do książki. Następnie nauczyciele przeprowadzili cykl zajęć poświęconych Antarktydzie. Po zdobyciu interesujących wiadomości, uczniowie z wielkim zaangażowaniem  zaprojektowali bilet do krainy wiecznych śniegów. Nauczyli się również pakować bagaż podróżny.

            Na zakończenie tego modułu zorganizowaliśmy ,,LEKCJĘ POD CHMURKĄ”.
          Przy ciepłych promykach słońca uczniowie wysłuchali fragmentów książek pt. „Zaczarowana zagroda” i  „Nela mała reporterka”. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie słuchały czytanych  tekstów. Wychowankom bardzo podobała się taka lekcja pod chmurką.

          Uważamy, że udało nam się pokazać, jak różnorodne działania można podjąć  –  od  tych  typowo  szkolnych,  po  mniej  formalne,  ale bardzo skuteczne – aby udowodnić młodym ludziom, że „Czytanie książek – to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

           

          Opracowały:
          Justyna Połujańska – Golanko, Anna Orzechowska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Bema w Bemowie Piskim
      • Joanna Gerejczyk
      • 87 423 78 95
      • ul. Generała Bema 1A, Bemowo Piskie 12-230 Biała Piska Poland
      • Piotr Małgorzata tel. 518 742 892 ( od 7.00 - 14.00 )
  • Galeria zdjęć

      brak danych