• ZIELONA FLAGA

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. GEN. JÓZEFA BEMA W BEMOWIE PISKIM

I. Wybrany obszar tematyczny – ENERGIA

II. Tytuł projektu: „Postaw na Słońce, wiatr i wodę”.

III. Opis projektu: Obszarem działań, wokół którego skupione będą nasze starania o pozyskanie certyfikatu Zielonej Flagi stanowić będzie zagadnienie dotyczące energii, odnawialnych                   i niewyczerpywalnych źródeł.

Z naszych obserwacji wynika, że wśród dzieci, uczniów i  społeczności naszej miejscowości jest niska świadomość ekologiczna dotycząca nowych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej, oszczędzania i ograniczania nieodnawialnych zasobów przyrody. W naszej miejscowości są  zaledwie dwa  budynki z panelami słonecznymi, nie ma elektrowni wiatrowych.

Głównym zamierzeniem projektu jest wykreowanie ucznia, który działając ekologicznie będzie dążył do zaproponowania korzystnych zmian w najbliższym środowisku.

Dzięki  aktywności uczniów poprzez obserwację, analizę danych, dyskusje, wycieczki  itp. kształtowane będą  odpowiednie postawy proekologiczne.

Projekt sprzyja nabywaniu kompetencji kluczowych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

W ciągu paru kolejnych miesięcy planujemy podjąć działania mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej dotyczącej odnawialnych źródeł energii i racjonalnego gospodarowania tymi zasobami.

IV. Cel ogólny: Celem projektu jest usystematyzowanie wiedzy nt. pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych,  zwrócenie uwagi na potrzebę oszczędzania energii w szkole i w domu.

V. Wskaźniki osiągnięcia celu:

- ilość dzieci, uczniów i rodziców uczestniczących w projekcie (konkursy, wycieczki, pogadanki, filmy itp.)

VI. Efekt rzeczowy:

- wytwory prac plastycznych(farmy wiatrowe – makiety, prace przestrzenne, płaskie)

- test wiedzy

- ankieta ewaluacyjna

- audyt końcowy

VII. Efekt ekologiczny:

- zwiększy się świadomość dzieci, uczniów i rodziców na temat nowych sposobów pozyskiwania energii odnawialnej, oszczędzania i ograniczania nieodnawialnych zasobów przyrody.

VIII. Narzędzie pomiaru efektu ekologicznego:

- protokoły z konkursów,

- wyniki ankiety,

- zdjęcia,

- prezentacja multimedialna z działań ekologicznych.