SYSTEM PRACY ZDALNEJ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

W BEMOWIE PISKIM

NA ROK SZKOLNY 2020/2021

INFORMACJE OGÓLNE

1.) Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Bemowie Piskim dostosowuje swoją organizację do sytuacji związanej z wprowadzeniem stanu epidemii, zamknięcia placówki oraz potrzeby organizacji pracy na odległość.

2.) Podstawa dokonywania zmian w istniejącym porządku i organizacji pracy oddziału przedszkolnego wynika z panującej w Polsce epidemii wirusa COVID-19 oraz wydanego w jej następstwie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.).

ORGANIZACJA NAUCZANIA NA ODLEGŁOŚĆ

Obowiązki Dyrektora:

1.) Przekazanie  rodzicom i nauczycielom informacji o sposobie i trybie realizacji zadań oddziału przedszkolnego w okresie czasowego ograniczenia jego funkcjonowania.

2.) Koordynowanie współpracy nauczycieli z rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci, w tym dzieci objętych pomocą psychologiczno - pedagogiczną, uczęszczających na zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno - kompensacyjne, terapię logopedyczną.

3.) Ustalenie sposobu dokumentowania realizacji zadań oddziału przedszkolnego.

4.) Wskazanie we współpracy z nauczycielami, źródeł i materiałów niezbędnych do realizacji zajęć, w tym materiałów w postaci elektronicznej, z których dzieci  i rodzice mogliby korzystać.

5.) Ustalenie z nauczycielami czy istnieje potrzeba modyfikacji zestawu programów wychowania przedszkolnego.

6.) Określenie źródła komunikacji pomiędzy nauczycielami a dziećmi oraz rodzicami za pośrednictwem e - dziennika Librus.

7.) Jeżeli jest taka potrzeba, zapewnienie nauczycielom pomocy w sprawach technicznych i organizacyjnych.

Obowiązki nauczyciela:

1.) Zachęcanie rodziców do czytania dzieciom i z dziećmi, do prowadzenia rozmów z dzieckiem, tłumaczenia otaczających nas zjawisk.

2.) Udostępnianie rodzicom za pośrednictwem dziennika elektronicznego propozycji wykonania prac plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych, eksperymentów, przesyłanie linków do słuchowisk, audycji radiowych, informacji o programach telewizyjnych (pasma edukacyjne Telewizji Polskiej), a także programów, zabaw on-line, itp.

3.) Udostępnianie materiałów w rozsądnej ilości i odpowiednich odstępach czasowych ( poniedziałek, środa, piątek).

4.) Przesyłanie dodatkowych kart pracy, propozycji ćwiczeń, zabaw dydaktycznych, itp. dzieciom objętym pomocą psychologiczno – pedagogiczną.

5.) Systematyczne odbieranie kart pracy od rodziców (raz w tygodniu- piątek).

6.) Analizowanie wytworów dziecięcych pod kątem sporządzenia arkuszy obserwacji cech rozwojowych dzieci oraz dokonania analizy gotowości szkolnej u dzieci 6 - letnich.

7.) Rejestrowanie obecności dzieci na podstawie logowania w dzienniku elektronicznym.

8.) Pełnienie dyżurów pedagogicznych zgodnie z ustalonym przez Dyrektora szkoły harmonogramem.

Obowiązki rodziców:

1.) Przygotowanie planu dnia dla dzieci z podziałem go na np. cztery grupy:

a.) edukacja – będą to np.: indywidualna praca  z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek;

b.) sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych;

c.) dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być

zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie
          z rodziną;

d.) rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.

2.) Zbieranie kart pracy i wytworów dziecięcych i przekazywanie raz
          w tygodniu (piątek) dla nauczycieli.

3.) Pozostanie w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnianie im swojego numeru telefonu (aktualizowanie go), korzystanie z dziennika elektronicznego, sprawdzanie strony internetowej szkoły.

4.) Zgłaszanie wychowawcom swoich spostrzeżeń i wniosków, w szczególności

dotyczących przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby          i możliwości sprzętowe.

5.) Zorganizowanie odpowiednich warunków do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, itd.