„Oblatani w pomaganiu- zimowe dokarmianie zwierząt”
Uczniowie klasy drugiej zrealizowali zadnia z zimowego projektu ekologicznego ” Oblatani w pomaganiu- zimowe dokarmianie zwierząt”. W ramach zajęć dzieci poznały ptaki występujące w Polsce (pozostające na zimę i przylatujące), preferencje pokarmowe oraz ogólne przystosowania tych zwierząt. Ważnym elementem działań było prawidłowe dokarmianie ptaków. Dzieci dokarmiały ptaki na terenie posesji szkolnej wykorzystując pyzy pozyskane od Nadleśnictwa Drygały.
Opracował: P.Plona
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU
„ OBLATANI W POMAGANIU- ZIMOWE DOKARMIANIE ZWIERZĄT”
Zima, to szczególnie trudny okres dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Już w sierpniu opuszczają nas pierwsze ptaki, które udają się na poszukiwanie zimowych kwater. My zaś musimy pomóc tym ptakom, które u nas pozostają. Niskie temperatury oraz brak pokarmu zwierzęcego i roślinnego dla zimujących u nas ptaków są przyczyną głodu. Głód zmusza ptaki do zbliżania się do osiedli ludzkich, a człowiek stara się im pomoc.
Przystępując do projektu „Oblatani w pomaganiu- zimowe dokarmianie zwierząt” chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę uczniów na:
- możliwość odkrywania przez dzieci różnorodności w obrębie jednego gatunku;
- pomóc odkrywać zwyczaje wybranego gatunku;
- rozwijać umiejętność identyfikowania gatunków;
- uwrażliwiać je na stan środowiska;
- kształtować umiejętność niesienia pomocy ptakom w przetrwaniu okresu zimowego.
Dokarmialiśmy przede wszystkim ptaki, które przylatywały do karmników znajdujących się na terenie posesji szkolnej. Aby przyzwyczaić ptaki do karmników już w październiku wysypywaliśmy pokarm. Przeprowadziliśmy również cykl zajęć, lekcji i pogadanek w czasie, których dzieci zdobyły wiedzę teoretyczną. Tegoroczna zima była łagodna zatem nie było potrzeby intensywnego dokarmiania tych zwierząt. Przez cały czas prowadziliśmy obserwacje ptaków przylatujących do karmników.
Przy naszych karmnikach spotykaliśmy przede wszystkim: wróble, sikorki bogatki, gile. Ptasią stołówkę odwiedzały również wrony. Wróble najchętniej przylatywały, gdy w karmniku były nasiona słonecznika, dyni czy ziarna pszenicy. Sikorki zjadały słoninkę i ziarna słonecznika. Przylatujące do karmnika sikorki swoim zachowaniem sprawiały nam wiele radości. Bardzo często skubiąc sobie ziarenka i słoninkę zwisały głowa w dół i huśtały się, a najedzone stroszyły piórka.
Dzięki naszym obserwacjom, wiemy także jak ptaki gaszą pragnienie. Nasze karmniki były tak ustawione, aby nawet podczas silnych opadów śniegu pokarm był suchy i nie ulegał rozkładowi. Systematycznie robiliśmy porządki w karmnikach. W realizacji zadań wspierało nas Nadleśnictwo Drygały, które przekazało ”pyzy”, dzieliło się wiedzą na temat prawidłowego dokarmiania zwierząt. Dzięki akcji zimowego dokarmiania ptaków dzieci obserwowały je, opisywały ich wygląd, nauczyły się nazw ptaków, dowiedziały się, dlaczego ptaki mają czasem nastroszone piórka. Przede wszystkim nauczyły się obowiązkowości poprzez systematyczne dokarmianie ptaków. Akcja miała duże znaczenie wychowawcze, rozbudziła w dzieciach poczucie szacunku do zwierząt i zainteresowanie problemami ochrony przyrody. Swoje wiadomości i obserwacje dzieci uwieczniły w pracach plastycznych. We współpracy z Nadleśnictwem Drygały, które sfinansowało zakup nagród zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy konkurs ” Zimowy gość zza okna”.
Po paru miesiącach dokarmiania, wiemy, że warto było poświecić trochę swojego czasu, by pomóc zwierzętom.
opracowali : Piotr Plona, Małgorzata Plona